Badania dla kierowców zawodowych

Posted by admin on Maj 05, 2018
Zdrowie

Każdy kierowca zawodowy musi regularnie przechodzić szczegółowe badania lekarskie. Takie badania przeprowadza lekarz medycyny pracy, który następnie kieruje pracownika do lekarzy różnych innych specjalizacji, w zależności od konkretnego typu pracy, warunków pracy i ogólnego stanu zdrowia kierowcy. Dla kierowców zawodowych obowiązkowe są badania okulistyczne (poważne wady wzroku są oczywiście przeciwwskazaniem do pracy na stanowisku kierowcy zawodowego), a także badania psychologiczne.Nie ma się co bać wizyty u psychologa. Podczas takiego badania sprawdzane są predyspozycje psychomotoryczne, takie jak czas reakcji, co jest bardzo ważne w przypadku kierowców. Poza tym oceniane są ogólne psychologiczne predyspozycje do takiej pracy. Psycholog ocenia, czy dana osoba nie wykazuje jakichś zaburzeń, które by uniemożliwiały zawodowe kierowanie pojazdami, czy nie ma tendencji do nadużywania alkoholu lub innych używek. Badana jest również sprawność intelektualna, dojrzałość społeczna i sposób, w jaki pracownik reaguje na sytuacje stresowe czy niebezpieczne, które na drodze są przecież bardzo często spotykane. Badanie psychologiczne jest bardzo ważne dla oceny, czy dany kierowca nadaje się do tej pracy, która przecież jest bardzo odpowiedzialna. Kierowca zawodowy jest odpowiedzialny za życie i bezpieczeństwo nie tylko własne, ale też innych ludzi – uczestników ruchu drogowego lub pasażerów, których przewozi, jeśli np. pracuje jako kierowca autobusu czy taksówki.

Badania dla kierowców zawodowych muszą być wykonywane regularnie co pewien czas. Dokładnie określa to prawo pracy. Do czasu ukończenia przez kierowcę 60 roku życia badaniom należy się poddawać co 5 lat. Po ukończeniu 60 roku życia badania są konieczne co 30 miesięcy. Na badanie kieruje kierowcę zawodowego jego pracodawca i to do niego należy pilnowanie terminów. Za prowadzenie samochodu bez badań są kary.

Dodaj komentarz


Fatal error: Uncaught exception 'wfWAFStorageFileException' with message 'Unable to verify temporary file contents for atomic writing.' in /home/seohosth/domains/architekt-kielce.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:47 Stack trace: #0 /home/seohosth/domains/architekt-kielce.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(648): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/seohosth/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('synced') #2 {main} thrown in /home/seohosth/domains/architekt-kielce.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 47