Leczenie migreny

Posted by admin on Luty 25, 2018
Zdrowie

Czym jest migrena?

Migrena jest chorobą przewlekłą, która nieleczona potrafi bardzo utrudnić choremu życie, gdyż wywołuje silne bóle głowy, mdłości, światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy, dźwięki, i tym samym negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie i funkcjonowanie. Jej pojawienie się jest napadowe, trwa od 4 do 72 godzin. Statystycznie ta dolegliwość najczęściej występuje u kobiet. Ważne jest, aby migrena została prawidłowo zdiagnozowana, gdyż nie każdy ból głowy to objaw ww. choroby.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

W sytuacji, gdy bóle głowy pojawiają się cyklicznie, są bardzo silne, napadowe należy udać się do lekarza, aby zdiagnozować przyczyny tych dolegliwości. Ważne jest, aby oprócz lekarza rodzinnego, chorego zbadał neurolog. Odpowiednio przeprowadzony wywiad lekarski, badania, takie jak tomografia komputerowa, powinny dać odpowiedź na pytanie o źródło bólu głowy. Neurolog jest specjalistą, który najlepiej będzie wiedział jak zając się pacjentem z migreną, gdyż jest to zdecydowanie przypadłość neurologiczna.

Jak leczyć migrenę?

Główną metodą leczenia tej choroby są środki farmakologiczne. Chory powinien zażyć leki przeciwbólowe już na samym początku ataku migreny, ponieważ wtedy jest szansa na to, iż lek zahamuje lub złagodzi ból. Ponadto w późniejszym etapie napadu migrenowego mogą pojawić się nudności i wymioty, co uniemożliwi przyjęcie leku. W sytuacji, gdy środki przeciwbólowe nie działają wdraża się leki o działaniu naczynioskurczowym, są to pochodne alkaloidów sporyszu. Coraz bardziej popularnymi środkami stają się leki, zwane tryptanami. Są bardzo skuteczne, gdyż przerywają atak bólu migrenowego, jednak są drogie i niestety osoby chorujące na serce nie mogą ich zażywać.
Oprócz leczenia farmakologicznego należy przyjrzeć się takim czynnikom jak dieta, zmiany pogodowe czy stres. Mogą one bowiem przyczyniać się do wywołania ataku tej choroby. Nie można zmienić pogody, ale można skutecznie zmienić sposób żywienia i unikać szkodliwych składników.

Podsumowanie.

Podsumowując, należy podkreślić, iż z migreną można walczyć, trzeba w tym celu zasięgnąć pomocy lekarza i pod jego ścisłą kontrolą opracować najskuteczniejszy dla siebie plan leczenia.

Dodaj komentarz


Fatal error: Uncaught exception 'wfWAFStorageFileException' with message 'Unable to verify temporary file contents for atomic writing.' in /home/seohosth/domains/architekt-kielce.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:47 Stack trace: #0 /home/seohosth/domains/architekt-kielce.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(648): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/seohosth/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('synced') #2 {main} thrown in /home/seohosth/domains/architekt-kielce.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 47