Okiem architekta

Posted by admin on Marzec 29, 2013
Autor
Architekt z Kielc

Architekt spogląda na Świat dość specyficznie. Długie wymagające studia, następnie praca która zarazem uwrażliwia i każe być bardzo odpowiedzialnym, dokładnie liczyć każdy projekt. Większość z nas dostając zlecenie lub samodzielnie kreując nowe budowle stawia sobie co najmniej kilka celów:

  • Projekt powinien być oryginalny, nosić znamiona stylu twórcy, tylko tacy architekci przechodzą do historii, pozostają po nich ślady. Własny styl to jakby wizytówka wyróżniająca jedynie wybitnych.
  • Ładny, piękny, to już sprawa ciężka, ilu odbiorców tyle komentarzy i gustów a o tym się nie dyskutuje. Dość trudno zadowolić poczucie estetyki dużej rzeszy odbiorców, szczególnie jeżeli inwestor narzuca wiele ograniczeń. Doświadczony architekt, w miarę uzgadniania planu projektu umie przekonać zamawiającego do swoich pomysłów.
  • Bezpieczeństwo, każda budowla ma narzucone rygory, wszystkie elementy trzeba dokładnie policzyć z osobna i zgrać ze sobą w planie ogólnym. Tutaj łatwiej mają osoby, które mają rozwinięte talenty techniczne, matematyczne. To żmudna praca, ja sam powiem szczerze najmniej lubię tę część czysto matematyczno-fizyczną. Na szczęście obecnie mamy do pomocy komputery i specjalistyczne programy, które wykonują większość obliczeń.
  • Legalizacja projektów, współpraca z klientem w trakcie uzyskiwania pozwoleń, uzgadnianie z Urzędami szczegółowych warunków. W Polsce jest to szczególnie ciężki kawałek chleba, kanalizacje, prąd, drogi, na niektóre zgody czeka się miesiącami jak nie latami. A już protesty sąsiadów to zmora, taka specyfika naszego kraju.

Poza tym należy wspomnieć, że samo projektowanie to pestka przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Stale zmieniające się przepisy, budowlane, podatkowe i inne, wymuszają niezmiennie aktywność Samo zatrudnienie księgowego i często Biura prawnego nie zwalnia nas samych z odpowiedzialności, znajomości i stosowania prawa.

Pozostaje jeszcze zadbanie o pozyskiwanie klientów, są okresy w których jesteśmy zawalenie pracą. Jednak w czasach kryzysu, wstrzymania inwestycji w tym budowlanych, każdy klient jest na miarę złota. Więc tworzenie stron internetowych, dbanie o ich atrakcyjność i ranking to dziś podstawa.

Do tego dochodzą problemy z codziennym życiem, doborem odpowiedzialnych podwykonawców, zdrowiem, rodzinne i te wszystkie, które was tez prześladują. O tym będzie ten blog, samo życie widziane okiem architekta.

Tags:

Dodaj komentarz


Fatal error: Uncaught exception 'wfWAFStorageFileException' with message 'Unable to verify temporary file contents for atomic writing.' in /home/seohosth/domains/architekt-kielce.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:47 Stack trace: #0 /home/seohosth/domains/architekt-kielce.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(648): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/seohosth/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('synced') #2 {main} thrown in /home/seohosth/domains/architekt-kielce.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 47