Ile zarabia specjalista psychoterapii uzależnień?

Posted by admin on Kwiecień 18, 2013
Praca, Służba Zdrowia
Służba zdrowia

Mój syn ukończył studia humanistyczne, niestety ma kłopoty ze znalezieniem ciekawej, dobrze płatnej pracy, wiadomo humaniści nie mają konkretnych umiejętności. Jako nauczyciel, nawet w prywatnej szkole, nie zarobi więcej niż cztery tysiące netto. Ciężko za to utrzymać rodzinę a co dopiero myśleć o robieniu oszczędności. Przeglądałem internet w poszukiwaniu intratnych zawodów, które można byłoby wykonywać mając wyższe wykształcenie pedagogiczne. Znalazłem wpis na jednym z blogów, który traktuje o certyfikacji specjalistów psychoterapii uzależnień.

Otóż okazuje się, że w dość łatwy sposób można uzyskać takie uprawnienia nie mając żadnej wiedzy biologicznej czy medycznej, posiadając wyższe wykształcenie.  Natomiast posiadanie takiego certyfikatu daje ogromne możliwości pracy i zarabiania. Jest kilka ośrodków szkolących akredytowanych przez:

  • Państwowa Agencję Rozwiązywania Problemów alkoholowych lub
  • Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii

Tylko te instytucje mają w Polsce prawo do nadawania Certyfikatów specjalisty psychoterapii uzależnień. Kursy nie wymagają wielkiego zaangażowania czasu. To np. 13 zjazdów po cztery dni każdy i dwumiesięczny staż w jednym z akredytowanych ośrodków. Do uzyskania dyplomu potrzebne jest jeszcze napisanie pracy i zdanie egzaminu. Można powiedzieć, że dla magistra to błahostka. Za szkolenie zapłacimy kilka tysięcy złotych, pokrywamy to z własnej kieszeni, możemy tez zatrudnić się w placówce realizującej terapię uzależnień i liczyć na pokrycie kosztów leczenia. Można też starać się o refundację częściową w wyżej wymienionych agendach Ministerstwa Zdrowia.

A teraz sens tego artykułu, jakie uprawnienia daje posiadaczowi wspomniany certyfikat? Na jakie zarobki można liczyć?

  1. Posiadając wspomniany dokument można: prowadzić tzw. psychoterapię uzależnień, zajęcia profilaktyki, mnóstwo pogadanek i programów z zakresu tzw. profilaktyki
  2. Z łatwością otrzymamy zatrudnienie w: Poradniach Leczenia Uzależnień, Oddziałach odwykowych, gminnych Komisjach d/s rozwiązywania problemów alkoholowych, Punktach konsultacyjnych, Ośrodkach Pomocy Społecznej, można również prowadzić własny gabinet prywatny. To tylko niektóre możliwości.
  3. Ile zarobimy? Tu dane są różne jednak uśredniając zarobki można bez problemu liczyć na jakieś 6-7 tysięcy złotych i to bez większego wysiłku. Niestety środki finansowe pochodzą głównie z NFZ i programów gminnych. Terapeuci dobrze się ustawili, zagwarantowali sobie ustawą, że środki gminne pochodzące z „korkowego” podatku, który jest opłacany przez punkty handlujące alkoholem, są przekazywane do kieszeni terapeutów. Jeżeli jest się osobą kreatywną, wyróżniającą się można liczyć na posadę w prywatnych klinikach, tam zarobki są zdecydowanie wyższe.
  4. Wystarczy też śledzić różne konkursy na oferty, gminy i miasta płacą z reguły ok. 50 złotych za godzinę, to daje do myślenia.

W Polsce mamy ok. 300 certyfikowanych psychoterapeutów i ok. 800 specjalistów terapii uzależnień (dane mogą być już nieaktualne, myślę jednak, że niewiele się zmieniło). Więc nie ma żadnej konkurencji w zawodzie. Nie wiem jak myślicie czytelnicy ale ja radze synowi jak najszybciej zapisać się na szkolenie i rozpocząć certyfikację w tym kierunku.

źródło inspiracji:  Justyna Kotowska specjalista psychoterapii uzależnień

 

Tags: , ,

Dodaj komentarz


Fatal error: Uncaught exception 'wfWAFStorageFileException' with message 'Unable to verify temporary file contents for atomic writing.' in /home/seohosth/domains/architekt-kielce.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:47 Stack trace: #0 /home/seohosth/domains/architekt-kielce.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(648): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/seohosth/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('synced') #2 {main} thrown in /home/seohosth/domains/architekt-kielce.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 47